English cockerspaniel

Země původu: Velká Británie

Všeobecná charakteristika: Veselý, zavalitý, sportovní, dobře vyvážený a kompaktní pes. Míry jsou přibližně stejné od kohoutku k zemi jako od kohoutku ke kořeni ocasu.

Velikost: Nejvyšší povolená výška u samců je 39-41 cm, u fen 38-39 cm. Váha přibližně 12,5-14,5 kg.

Charakteristika: Veselá povaha se projevuje neustálým kmitáním ocasu typickým způsobem, zejména při sledování stopy, kdy pes nebojácně proniká hustým houštím.

Temperament: Dobrý a přítulný, plný života a podnikavosti.

Hlava a lebka: Morda hranatá, se zřetelným stopem uprostřed mezi špičkou čenichu a týlním hrbolem. Lebka je dobře vyvinutá, výrazně tvarovaná, ani příliš jemná ani hrubá. Lícní kosti nevystupují. Čenich je dostatečně prostorný pro dobré větření.

Oči: Velké, ale ne vystupující, tmavohnědé nebo hnědé, nikdy nesmí být světlé. Jen játroví psi, játroví bělouši a játroví s bílou mohou mít oči tmavě oříškové v souladu s barvou srsti. Oči mají inteligentní a mírný výraz, ale jsou vždy bdělé, zářivé a veselé. Víčka jsou přiléhavá.

Uši: Široké, tenké, nasazené ve výšce očí. Kůže je jemná, boltce nataženy dosahují až ke špičce čenichu. Jsou hustě porostlé dlouhou, hladkou a hedvábnou srstí.

Skus: Čelisti jsou mohutné, s dokonalým pravidelným a plným nůžkovým chrupem, kde mezi horními a dolními řezáky nesmí být mezera a zuby musí být v čelisti zasazeny kolmo.

Krk: Krk je středně dlouhý svalnatý, dobře nasazený na jemné šikmé plece. Je suchý, bez volné kůže.

Hrudní končetiny: Plece jsou šikmé a jemné, hrudní končetiny mají dobré kosti, jsou rovné a dostatečně krátké pro soustředěný a vydatný pohyb. Nejsou však příliš krátké, aby neomezovaly výkon, který se vyrovná velkým loveckým psům.

Trup: Silný, kompaktní, hrudník dobře vyvinutý a hluboký, nepříliš široký, vpředu nesmí být příliš plochý. Žebra jsou dobře klenutá, bedra široká, krátká, lehce se svažující k nasazení ocasu.

Záď: Široká, zaoblená, velmi svalnatá. Zadní nohy mají silné kosti, jsou dobře zaúhlené, pod hleznem krátké, takže mají vynikající odraz.

Tlapky: Pevné, s tlustými polštářky, kočičí.

Ocas: Nasazený trochu níže pod linií hřbetu. Musí se vesele pohybovat a směřovat vodorovně, nikdy ne do výše. Obvykle se zkracuje, ale nesmí být příliš krátký, ani příliš dlouhý, což by bránilo jeho intenzivnímu pohybu při práci.

Osrstění: Srst je hladká, hedvábná, nikdy nesmí být drátovitá nebo připomínat vlnu. Nemá být příliš bohatá a nikdy ne kudrnatá. Na předních a zadních končetinách na hleznem a také na trupu jsou dlouhé prapory.

Zbarvení: Široká paleta barev. U jednobarevných nesmí být na hrudi bílá skvrna.

Vady: Každá odchylka od předcházejících bodů se posuzuje jako chyba, a to v závislosti na stupni odchylky.

poznámka: Samci musí mít dvě normálně vyvinutá varlata úplně sestouplá do šourku.