Povely

 

Máme menší pokroky i přes Kayinu nechuť ke cvičení, a to hlavně proto, že je občas potřeba, aby zapojila své zahálející mozkové buňky a úplně nezblbla =). "Hají" nám jde moc pěkně. Připojili jsme i navazující prvek, kterým je "válení sudů" (zatím trénujeme). Novinkou je "slalom" - zvládá velmi dobře, zatím jde za pamlskem. No a poslední - "výskok na klín" - to je perlička, protože milá Kayka si neunese svůj psí zadek. Stále marně poskakuje okolo a nakonec se tím tak vyčerpá, že oželí i nabízený pamlsek =). No je s ní legrace =D.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Všechny níže uvedené povely Kaya zvládá a umí. K tomu jsme před nedávnem přidali ještě povel "HAJÍ" (lehne si na bok a ukáže břicho). Postupem času jsem ale přišla na to, že nemá moc smysl ji trápit dalšími vychytávkami, protože ji to evidentně nebaví a (správně) nechápe, proč by se měla touto činností zdržovat, když všude kolem je tolik zajímavějších věcí k poznávání. To, co umí, jí stačí k tomu, aby přežila =). K přežití se počítá i výstavní postoj (který ještě musíme dotáhnout k dokonalosti), ukázání zubů a běh na výstavním vodítku. Pokud by se jí i přesto podařilo (nějakým nedopatřením) naučit něco nového, budete informováni =)).

 -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 • Trénujeme hlavně čistotnost a čůrání na povel, ale to je ještě běh na dlouhou trať. Časem se nám to snad povede, jako to bylo u Brandy

         15.9. - pomaličku si začíná říkat, že se potřebuje jít venčit tím, že si sedá ke dveřím

                     a kňourá

         17.10. - začíná chápat povel "Vyčůrej se" ;)

 

 • Dále pak povel FUJ, což je u Kayi velmi důležité, protože sežere, na co přijde. Už chápe, co to znamená, ale snaží se ze všech sil, aby daný předmět (kámen, papír, hlínu, žížaly, atd.) sežrala, než k ní doběhnu. Když to nestihne (což je naštěstí většinou ;), nerada mi předmět vydá =D, občas ho i sama pustí, když zle zapůsobím.

 

 • KE MNĚ už zvládá celkem bravurně. Výborně reaguje na píšťalku - lépe než Brandy (ale ta má za ta léta jiné metody přivolání).

 

 • Umí SEDNI - to zatím ovládá nejlépe. Zvládá ho hlavně slovně, nyní přidáváme i gesto rukou.

         25.8. - zvládá povel pouhým gestem

         

 • Povel LEHNI bude oříškem, ale snad to půjde. Téměř vždy ho splní, ale musím mít ruku s pamlskem před ní na zemi, jinak to, co chci, ještě neudělá. 

         17.11. - jde nám lépe než na začátku, ale ještě není dokonalý ;)

 

 

 • Začínáme s povelem PODEJ PAC. Zatím ho dělá nevědomky, když se snaží dostat do ruky, ve které je dobrota. 

        17.8. - máme pokrok, Kaya pochopila povel Podej pac a krásně podává =).

       

        25.8. - začínáme s povelem Podej druhou

        29.8. - podává i druhou packu

 

 

 • CHŮZE NA VODÍTKU - vodítko vzala na milost a už se na něm neškrtí ;). Celkem ochotně mě na něm následuje. Pokračování bude Chůze u nohy a chůze u nohy s Brandy (občas to holkám jde, Kaya to ovšem někdy bere jako super příležitost se Brandy pověsit na ucho =D).

         17.10. chůze u nohy jde Kaye zatím lépe doma, kde ji nic neruší. Bez vodítka venku ji ještě nezvládáme. S vodítkem je to o něco

                     lepší, ale je třeba ji neustále upozorňovat, aby se zařadila, kam má.

                   - chůze u nohy s Brandy je o monoho lepší než samostatně, ale zatím také jen na vodítku

         17.11. - chůzi u nohy zvládá doma i venku, stále je třeba chvílemi opakovat povel, ale po měsíci je mnohem lepší

 

 • 21.8.  začínáme trénovat povel ZŮSTAŇ. Kaya chápe, co se po ní chce, občas je pouze potíž se štěněčí trpělivostí =). Používáme ho teď hlavně při pokládání misky s granulemi na zem, je totiž schopná v záchvatu hladu mi misku vyrazit z ruky.

         17.10. - povel ovládá dobře i venku, nesmím se ale moc vzdálit, jinak za mnou utíká ;)

  

 • Tak nějak přirozeně umí DEJ PUSINKU. =)

 

 • Zatím nevědomky, ale umí POPROS, když se natahuje pro pamlsek.

 

 

 • 15.9. - Kaya zvládá povel K NOZE - přiběhne, obejde mě z pravé strany a u levé nohy si sedne

 

 • 17.10. - Kaya umí povel ŠTĚKEJ - přidáváme gesto rukou

         17.11. - zvládá i na povel rukou

 

 • 17.11. - umí povel PŘINES (výměnou za pamlsek), někdy se stane, že předmět vyplivně těsně přede mnou...ještě budeme trénovat

 

 • 17.11. - ví, co znamená JDI DO PELÍŠKU a vždy splní ;)

 

Se vším nám velmi "pomáhá" Brandy, slouží jako názorná pomůcka =D. Dneska jsem i měla pocit, že si snad v duchu říkala, jak je Kaya nechápavá, když neví, co znamená "podej pac". Neustále mi cpala tu svou, když ji Kaya nechce podat =DD.